ویژه های سایت
تریکینگ
بازدید

بازدید امروز: 56
بازدید دیروز: 131
بازدید کل: 280263

افراد آنلاین: 1

تاریخچه تریکینگ

به نام خداوند يكتا

 

 

 

معرفی سبک تريكينگ اكستريم

 

  

 

Extreme martial arts tricking

 

حداكثر فوت و فن هنرهاي رزمي

 

 

 


 

تاریخچه تریکینگ:

 

پيدايش تريكينگ را ميتوان از سال 2000 در آمريكاي شمالي تصور کرد.

 

در اصل پيدايش تريكينگ در فضاي مجازي آغاز شد، قهرمان هاي مختلف رزمي با گذاشتن كليپ هاي مختلف از خود و ابداع حركات جديد موجي جديد در هنرهاي رزمي را ايجاد كردند و اين موج را به فضای مجازی کشیدند و رفته رفته به جمعيت كساني كه در شبكه هاي فيس بوك، يوتيوب، و اينستاگرام و... بودند اضافه شد.

 

فلسفه ي تريكينگ با يك تفكر شكل نگرفت بلکه آن را باید به موجی بزرگ از افكار نسل جوان كه گرايش به چيزي بالاتر از هنرهاي رزمي كلاسيك و قديمي داشتند نسبت داد.

 

به مرور زمان سايتهاي مختلفي در فضاي مجازي توسط علاقه مندان اين رشته ايجاد شد و شروع به انتشار كليپ هاي آموزشي و معرفي حركات جديد کردند.

 

در اين حين علاقه مندان اين رشته با جمع شدن به دورهم و برگزاری گردهمايي هاي مختلف در سراسر دنيا و انجام تبادل اطلاعات فني باعث محبوبت بیشتر اين رشته در دنيا شدند.

 

و به اين صورت این رشته در كمتر از 15 سال در تمام دنيا فراگير شد و در دل جوانان جاي گرفت و محبوب شد.

 

علاقه مندان به اين رشته در گردهمايي هاي مختلفی كه در دنيا برگزار ميکردند نامی برای این سبک زیبا انتخاب کردند یعنی تريكينگ اكستريم.

 

 

z (7) 

 

درسال 2014 شركت بزرگ ردبول مسابقه اي بين بهترين گروه هانمادانگ (تايگرز، تكواندو) جهان كه از كشور كره ي جنوبي بود و بهترين تريكرهاي دنيا ترتيب داد.

 

این مسابقه در كره ي جنوبي برگزار شد و نتيجه آن از نفرات اول، دوم و سوم جز برتری تریکرهای دنیا چیزی نبود.

 

تریکینگ یکی از ورزشهای محبوب و شناخته شده در جهان است، تا حدي كه هرساله شركت هاي بزرگي چون ردبول، هايپر و... اسپانسر مسابقات جهاني تريكينگ ميشوند.

 

 

اما تریکینگ چیست؟ 

 

تعریف های زیادی از هنر رزمی تریکينگ وجود دارد اما حقیقت این است که تعریف یک ورزش از نظر تجربیات شخصی متفاوت خواهد بود .

 

تعریف کلی این است که هنرهای رزمی تریکينگ ترکیبی از ضربات پاي پيچيده (Kicks  ) كه در چرخش بالا زده ميشود. ( از محور چرخش 900 درجه شروع شده و تا به امروز تا محور 1440 درجه چرخش به ثبت رسيده است.)

 

تركيبي كامل از حركات ژيمناستيك در محور پشتک ها (Flips  )، حرکات بتری (Twist  ) در محور عمودي و برعكس و حركات خالص و ناب رزمي نمايشي

 

چرخش در محور افق (Butterfly Twist  )

 

كه به طور دلچسب و زیبا بوسیله تريكينگ كارها نمایش داده می شود و باعث منحصر به فرد شدن تریکينگ می شود.


 

 

 

 

در تریکینگ هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. شاید مهمترین عامل این باشد که تریکينگ زیر نظر یک ذهنیت قوی از هنرهای رزمی برای احترام و نگرش مثبت تاسیس شده است.

 

 

تریکینگ به دلیل اجرای بسیار سریع ضربات پا و ترکیب این ضربات سریع با حرکات پیشرفته آکروباتیکی ژیمناستیک و رزمي به عنوان ورزشی فوق پیشرفته ، از هنرهای رزمی دیگه مجزا شده و در سالهای اخیر در جهان آنقدر محبوب شده که ردپایش در تمام فیلم های اکشن ساخته شده در این سال ها قابل رویت است.

 

z (5)

 

 

 

در مسابقات تريكينگ حرکاتی را در قالب یک فرم 100-150 ثانیه ای انتخاب کرده و به اجرا در می آورند (برای مسابقات فرمی) و نکته جالب اینکه مسابقات تریکينگ در دو حالت فرم هاي استاندارد(با سلاح و بدون سلاح) و بتل برگزار و اجرا ميشود.

 

 

 

 

 

فلسفه ي بتل در تريكينگ

 

 

تريكينگ اولين و تنهاترين رشته ي رزمي نمايشي در دنياست. 

 

فلسفه ي تريكينگ در اين است كه مبارزه و رقابت بدون برخورد و بدون آسيب باشد. تريكينگ تنها ورزشي است كه در دنياي رزمي فلسفه مبارزه بدون برخورد را دارد و همين عامل باعث متفاوت بودنش از تمام هنرهاي رزمي شده است.

 

درمسابقات بتل به اين صورت است كه دونفر در مقابل هم مي ايستند و در حرکات رقابت ميكنند ( که در اصطلاح به آن کل کل می گویند) بدون اينكه ضربه اي به هم وارد كنند.

 

اين سبك مبارزه را مبارزه ي بدون برخورد مي نامند.

 

مخفف سازمان تريكينگ: xma     که نام کامل آنextreme martial arts     به معنی حداكثر هنرهاي رزمي است.

 

اين سازمان در مقابل سازمان mma    به معني بزرگترين هنرهاي رزمي (maximum martial arts  ) قرار می گیرد.

 

در مسابقات mma   نهايت برخورد و مبارزه است و آخر مبارزه به قفس ختم مي شود. اين مسابقات با نهايت خشونت برگزار مي شود كه دور از فلسفه ي احترام و ادب در هنرهاي رزمي مي باشد.

 

اما تریکینگ به گونه ای متفاوت و جذاب خود را معرفی می کند، بُعدي بالاتر از برخورد يعني مبارزه بدون شكست و پيروزي، بدون برد و باخت، بدون برخورد همراه با احترام و نگرش عميق به هنرهاي رزمي، تريكينگ به بُعدي مهم ميپردازد يعني فري استايل(free style  ) روشی آزاد در چهارچوب هنرهاي رزمي و اين تركيب در نوع خود منحصر به فرد است.

 

تريكينگ به دليل داشتن ماهيت فري استايلش مرتب به روز ميشود وهمين عامل باعث شده است تريكينگ در مدت زمان كوتاهي رقيب سرسختي براي دنياي هنرهاي رزمي و ژيمناستيك بشود. 

 

 

  (تريكينگ تركيبي كامل از هنرهاي رزمي و ژيمناستيك ميباشد)

 

 

 

 

ثبت تریکینگ در ایران

 

 

اين رشته به دليل محبويتش به سرعت در تمام كشورهاي دنيا نفوذ كرد از جمله كشور مقدس جهموري اسلامي ايران که به پاس زحمات فراوان بنيانگذار و رئيس سبك، استاد رسول علي بابايي اين رشته به جوانان ایرانی معرفي شد و در سراسر ايران علاقه مندان زيادي را جذب نمود.

 

 

 

 

 

در ایران به دليل محبوبيت اين رشته در بين جوانان وگسترش ورزش در بين عموم و اقشار مختلف جامعه تصميم بر این شد اين رشته زيبا و جذاب بومي سازي شود و با قوانين مقدس جهموري اسلامي ايران تطابق داده شود و راهي فراسوی نسل جوان قرار گیرد که در آن اخلاق انسانی و اسلامی نهادینه شود. دوري از اعتياد، مبارزه با تهاجم فرهنگي، گسترش روحيه و منش پهلواني، پيشگيري از بيماري هاي جسمي و روحي و كمك به سلامت جامعه و كاهش هزينه هاي درماني از جمله اهداف اعضای این سبک خواهد بود.

 

جهت پیشبرد این اهداف یعنی تربيت نيروی جوان وكارآمد و خدمت به نظام مقدس جهموري اسلامي ايران، اين رشته پس از گذراندن مراحل قانوني در وزارت ورزش و جوانان جمهوري اسلامي ايران در سال 1394به ثبت رسانیده شد.

 

 

 

 

 

 

 

اين رشته به دليل فلسفه ي مبارزه ي بدون برخورد و نداشتن محدوديت در بعد حركات رزمي و آكروباتيك در سال های اخیر به شدت در بين جوانان ایرانی محبوب شده است و جمعيت زيادي را به سوي خود آورده است.

 

تریکینگ در ایران در مدت کوتاهی در 20 استان فعال شده  و نيرويی بيش از 1500 نفر را در كشور سازماندهي کرده است و حتي بخش بانوان نیز با پوشش اسلامي راه اندازي شده است.

 

مهمترين منبع اينترنتي تريكينگ ايران كه در بين ورزشكاران و علاقه مندان خارجي و ايرانی شناخته شده است سايت   www.tricking.ir   است.

 

 

در اين سايت اطلاعات كاملی از نمايندگان استان ها، افراد و اعضاي سبك، قوانين داوري، معرفي استايل هاي مختلف تريكينگ، كليپ هاي مختلف آموزشي و... ديده ميشود.